Donnerstag, 2. Oktober 2014
Tipp: Third Movement Podcast
To get some nice music on your ears, Third Movement established the Third Movement Podcast,
regularry having the newest stuff from TTM records and other more bit industrial Hardcore Labels presented by DJ Promo.
On I Tunes: https://itunes.apple.com/de/podcast/promo-presents-ttm-on-air!/id404003638?mt=2
Podcasts as XML Feed: http://www.thirdmovement.nl/podcast/podcast.xml
Hear it on Q-Dance Radio
or Check Q-Dance sound Channel
https://soundcloud.com/qdance/q-dance-presents-the-third-movement-august-2014
Syndicate Timetable 2014
For those who arestill not sure about this years Syndicate - here is the this years Timetable
SYNDICATE 2014 TIMETABLE
Germany’s biggest harder styles event is ready to strike!
Witness the best in hardcore, hardstyle, hardtechno, industrial and techno in the hard EDM tempel Westfalenhallen Dortmund.
Who, when and where?
Check the timetable now!
Masters of Hardcore (20:00 – 07:00)
20.00 - 21.00 Bodyshock
21.00 - 22.00 Catscan vs. Predator
22.00 - 23.00 THORAX -live-
23.00 - 00.00 Noize Suppressor
00.00 - 01.00 Korsakoff
01.00 - 02.00 Nosferatu
02.00 - 03.00 The Supreme Team -live- (Angerfist + Tha Playah + Outblast + Evil Activities)
03.00 - 04.00 Wasted Mind
04.00 - 05.00 Miss K8
05.00 - 06.00 Dyprax
06.00 - 07.00 Partyraiser vs. Drokz
Hosted by MC Tha Watcher
Rough Zone (20:30 – 06:00)
20.30 - 21.30 Andi Teller
21.30 - 22.30 Amok
22.30 - 23.30 Sutura
23.30 - 00.30 Fatima Hajji
00.30 - 01.30 Mario Ranieri
01.30 - 02.30 BMG -live-
02.30 - 03.30 MinuPren
03.30 - 04.30 I:Gor -live-
04.30 - 05.00 Negative Audio -live-
05.00 - 06.00 Bloodcage
Hardstyle Kingdom (20:30 – 06:30)
20.30 - 21.30 Mystery
21.30 - 22.30 Hardcraft
22.30 - 23.30 X-Pander
23.30 - 00.30 Kold Konexion & Warface
00.30 - 01.30 Isaac
01.30 - 02.30 Act of Rage
02.30 - 03.30 Ran-D
03.30 - 04.30 Radical Redemption vs. Crypsis
04.30 - 05.30 Khaleesi
05.30 - 06.30 Chain Reaction vs. Typhoon
Hosted by MC Nolz
Abstract District (20:30 – 06:00)
20.30 - 22.00 Raphael Dincsoy
22.00 - 23.00 Linus Quick -live-
23.00 - 00.30 A.Paul
00.30 - 02.00 Dandi & Ugo
02.00 - 03.30 Kerstin Eden
03.30 - 04.30 Jonathann Cast -live-
04.30 - 06.00 Pappenheimer
SYNDICATE
Westfalenhallen
Dortmund
www.syndicate-festival.de
SYNDICATE 2014 TIMETABLE
Germany’s biggest harder styles event is ready to strike!
Witness the best in hardcore, hardstyle, hardtechno, industrial and techno in the hard EDM tempel Westfalenhallen Dortmund.
Who, when and where?
Check the timetable now!
Masters of Hardcore (20:00 – 07:00)
20.00 - 21.00 Bodyshock
21.00 - 22.00 Catscan vs. Predator
22.00 - 23.00 THORAX -live-
23.00 - 00.00 Noize Suppressor
00.00 - 01.00 Korsakoff
01.00 - 02.00 Nosferatu
02.00 - 03.00 The Supreme Team -live- (Angerfist + Tha Playah + Outblast + Evil Activities)
03.00 - 04.00 Wasted Mind
04.00 - 05.00 Miss K8
05.00 - 06.00 Dyprax
06.00 - 07.00 Partyraiser vs. Drokz
Hosted by MC Tha Watcher
Rough Zone (20:30 – 06:00)
20.30 - 21.30 Andi Teller
21.30 - 22.30 Amok
22.30 - 23.30 Sutura
23.30 - 00.30 Fatima Hajji
00.30 - 01.30 Mario Ranieri
01.30 - 02.30 BMG -live-
02.30 - 03.30 MinuPren
03.30 - 04.30 I:Gor -live-
04.30 - 05.00 Negative Audio -live-
05.00 - 06.00 Bloodcage
Hardstyle Kingdom (20:30 – 06:30)
20.30 - 21.30 Mystery
21.30 - 22.30 Hardcraft
22.30 - 23.30 X-Pander
23.30 - 00.30 Kold Konexion & Warface
00.30 - 01.30 Isaac
01.30 - 02.30 Act of Rage
02.30 - 03.30 Ran-D
03.30 - 04.30 Radical Redemption vs. Crypsis
04.30 - 05.30 Khaleesi
05.30 - 06.30 Chain Reaction vs. Typhoon
Hosted by MC Nolz
Abstract District (20:30 – 06:00)
20.30 - 22.00 Raphael Dincsoy
22.00 - 23.00 Linus Quick -live-
23.00 - 00.30 A.Paul
00.30 - 02.00 Dandi & Ugo
02.00 - 03.30 Kerstin Eden
03.30 - 04.30 Jonathann Cast -live-
04.30 - 06.00 Pappenheimer
SYNDICATE
Westfalenhallen
Dortmund
www.syndicate-festival.de
Abonnieren
Posts (Atom)